• 0224 364 68 80
  • info@yildizserigrafi.net

Lazer Markalama

Lazer Markalama

Lazer Markalama Nedir?

Markalama yapılacak malzemelerin üzerine lazerle iz bırakılması işlemine lazer markalama denir. Lazer ışınları kullanılarak yapılan işaretleme işleminde, kazıma, koyulaştırma, köpükleme, tavlama gibi farklı uygulamalar etiketleme amacıyla işlem gerçekleştirilir. Farklı süreçlerden geçen bu uygulamaların kullanılan malzemenin kalitesine göre olumlu veya olumsuz sonuçları olabilir. 
 

Uygulama yapabildiğimiz birçok malzeme vardır. Bunlar metaller, boyalar, plastikler, ambalajlar, laminat yüzeyler, folyolar ve filmler şeklinde sıralanmaktadır. Metallere örnek ise paslanmaz çelik, platin, bakır, bronz, titanyum, altın, gümüş, alüminyum şeklindedir. Plastiklere örnek ise polikarbonat, poliamid, ABS, PMMA şeklindedir. Malzeme çeşidine göre lazer markalama makineleri değişmektedir. 2 boyutlu veya 3 boyutlu çizimler, logolar, değişik karakter ve font büyüklüğündeki uygulamalar tarafımızdan yapılmaktadır.

lazer markalama


Uygulama yöntemleri nelerdir?
Markalama yaparken uyguladığımız yöntemleri sırasıyla ele alalım. Bunlardan ilki ısıyla tavlama denilen yöntemdir. Isının etkisiyle metal aşındırılır. Bunun sonucunda metalde renk değişimi meydana gelir. Koyulaştırma denilen yöntemde ise metal ısıyla reaksiyona girmesi sonucu yüzeyinde faklı tonlarda koyuluklar görülür. Örnek vermek gerekirse plastik bir malzeme aşındırıldığında çok koyu markalama olur. Lazerle kazıma tekniğinde ise malzemenin yüzeyi eriyerek buharlaşır. Yüzeyde malzeme kaybı yaşanır ve malzeme kazınmış olur.

Malzemenin alt katmanına uygulanan lazer ışınları sonucu üst katmanlarda kalkma meydana gelir. Kaldırma yöntemi denilen bu yöntemle alt ve üst tabaka katmanlarında farklı renkler görülür. Lazer markalama yapılırken kaldırma yönteminin kullanılabileceği ürünler anodize alüminyum, folyolar, filmler, kaplanmış metaller ve laminantlar olarak sıralanmaktadır. Son yöntemimiz köpükleme de ise malzemenin erimesi sonucu oluşan gaz kabarcıkları yüzeyde renk açılmasına ve açınmaya neden olmaktadır. Koyu renk plastiklerde genellikle bu yöntem kullanılmaktadır.


Lazer markalamanın avantajları nelerdir?
Piyasada kimyasal, mürekkeple veya mekanik markalama yöntemleri kullanılmaktadır. Geleneksel markalama teknikleriyle kıyaslandığında lazer markalamanın birçok avantajı söz konusudur. Yüksek kalite elde edilir. Üretim sistemlerinde kolayca uyum sağlanabilir. Makinelerde takımların aşınması veya değiştirilme ihtiyacı söz konusu değildir. Takımlar yüksek sıcaklıklara dayanıklıdırlar. Yüksek kalibrasyon, doğruluk ve temizlik söz konusudur.
 

Genel olarak avantajlar lazerle hızlı markalama imkanı, daha sonra dökülmeyecek veya kaybolmayacak, farklı hava şartlarında deforme olmayacak dayanıklı markalama sistemi, çok hassas ve özellikli markalama imkanı olarak sıralanmaktadır. Yukarı Çık